Fiziniai asmenys Lietuvoje bankrutuoti galėjo ne visada – ši galimybė atsirado beveik prieš dešimtmetį ir nors daugybei žmonių tai jau padėjo išspręsti finansines bėdas, asmeninis bankrotas vis dar yra apgaubtas įvairių stereotipų ir mitų. Aptarkime pagrindinius įsitikinimus apie fizinio asmens bankrotą – nustebsite, kad dalis jų nėra teisingi.
Bankrutuoti gali visi prasiskolinę
Dažnai galvojama, kad asmeninis bankrotas yra tik skolos nurašymas, o bankrutuoti gali visi prasiskolinę. Visgi taip nėra, įstatymas numato 25 minimalių mėnesinių algų ribą. Asmeninis bankrotas galimas tik tuo atveju, kai skolos viršija šią sumą, tačiau praktikoje bankroto procedūrą renkasi turintys dar didesnių skolų asmenys.
Asmeninis bankrotas – lengvas būdas atsikratyti skolų
Taip, skolos bankrutavus yra nurašomos, tačiau kelias iki to nėra lengvas. Sudėtingas ir daug nervų kainuoja pats teisminis procesas, be to, tris metus reikia gyventi itin susiveržus diržą ir įrodyti, kad stengiesi padengti įsipareigojimus, kiek tai įmanoma. Mokumo atkūrimas nėra toks lengvas, kaip kartais nepasigilinus gali pasirodyti.
Asmeninis bankrotas – tai tiesiog skolų nurašymas
Ne, taip tikrai nėra. Visas procesas, orientuotas į mokumo atkūrimą, yra sudėtingas ir tikrai pamokantis. Be to, jis trunka ne vienerius metus, o visos finansinės bankrutuojančiojo operacijos yra stebimos atidžiai. Jei asmuo pripažįstamas bankrutavusiu, tai skolos tikrai yra nurašomos, tačiau iki to reikia nueiti ilgą ir sudėtingą kelią.
Asmeninis bankrotas panaikina visas skolas
Tikrai ne, nes skolos gali būti skirtingos kilmės. Įstatymas numato tam tikras išimtis, pavyzdžiui, net ir bankrutavus negali būti nurašytos skolos, atsiradusios dėl asmens sužalojimo, nusikalstamos veikos, teks susimokėti ir baudas valstybei ir kt. Šios skolos ne tik nėra panaikinamos, bet joms suteikiamas ir prioritetas. Toks teisinis reguliavimas leidžia apsisaugoti nuo visuomenės intereso pažeidimų, nes minėtos skolos dažniausiai susidaro dėl teisės aktų pažeidimo.
Asmeniui bankroto bylą gali iškelti kreditoriai
Įmonei kreditoriai gali inicijuoti bankroto bylos iškėlimą, tačiau asmeninis bankrotas yra kita kategorija ir tokia galimybė įstatyme nėra numatyta. Taigi, sprendimą bankrutuoti gali priimti tik pats asmuo, jis ir turi imtis atitinkamų veiksmų, kad bankroto byla jam būtų iškelta.
Asmeninis bankrotas trunka 3 metus
Tokį laikotarpį mokumo atkūrimui numato įstatymas, bet tai nereiškia, kad per tiek laiko pavyks mokumą atkurti. Laiko reikalauja ir dokumentų rinkimas, ir kreditorių paieška bei kitos aplinkybės, užtrunka ir teisminis bylos nagrinėjimas, reikia laikytis terminų. Iš tikrųjų asmeninis bankrotas gali užtrukti gerokai ilgiau, todėl sprendimas bankrutuoti turi būti gerai apgalvotas ir pasvertas. Be to, reikia prisiminti, kad ne visada net ir po kelerių metų pavyksta atkurti mokumą – tai gali lemti mokumo atkūrimo plano pažeidimai ar kitos aplinkybės.