Šiuo metu statybos sektoriuje kiekvienais metais vis daugiau dėmesio skiriama pastatų energetiniam efektyvumui. Jau kuris laikas leidžiama statyti tik moderniausius ir geriausius sprendimus įgyvendinančius namus. Todėl šiandien visi naujos statybos namai turi atitikti A++ klasės reikalavimus. Visgi, ne visi žino, kas yra namo energetinis efektyvumas ir kaip pasirūpinti tai įrodančių sertifikatu.
Kas yra namo energetinis efektyvumas?
Namo energetinis efektyvumas parodo, kaip efektyviai namas sunaudoja šilumos ir elektros energiją. Kuo namas yra modernesnis, tuo aukštesnės energetinio efektyvumo klasė jam suteikiama. Šiuo metu pati aukščiausia klasė yra jau minėta A++. Nuo 2021 m. Lietuvoje statybų leidimai suteikiami tik tokios klasės kriterijus atitinkančių pastatų statybai. Tačiau visoje Lietuvoje yra įvairių pastatų, kurių energetinio efektyvumo klasė gali skirtis. Ji gali būti iki G klasės. Apie tai, koks yra energetinis namo efektyvumas, nurodoma specialiame sertifikate. Tačiau pasitaiko atvejų, kai ne visi pastatai tokį turi.
Kada reikalingas energetinio efektyvumo sertifikatas?
Naujos statybos namams tokia problema nekyla, tačiau pasitaiko atvejų, kai senesnės statybos namų savininkai neturi reikalingo energetinio efektyvumo sertifikato. Tokio gali prireikti staiga nusprendus perleisti turtą. Pavyzdžiui, jeigu norite parduoti turimą nuosavą namą, sodybą ar sodą, notariškam pirkimo ir pardavimo sandoriui patvirtinti bus reikalingas namo energetinio efektyvumo sertifikatas.
Kaip sužinoti namo energetinio efektyvumo klasę?
Jeigu nežinote, kokiai klasei priskiriamas Jūsų turimas pastatas, tai gali įvertinti specialistai. Lietuvoje kvalifikuoti specialistai atlieka pastatų įvertinimą, pagal kurį nustatoma, kokiai klasei gali būti priskiriamas pastatas. Tai galima atlikti net ir tuo atveju, jeigu niekuomet nebuvo išduotas reikalingas sertifikatas. Kai kurios įmonės tokias paslaugas atlieka vos per dieną ar kelias.
Kaip atliekamas sertifikavimas?
Tai, kokius kriterijus turi atitikti pastatai, nurodyta specialiame „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ reglamente. Todėl jeigu Jums reikalinga sužinoti, koks yra Jūsų namo energetinis efektyvumas ir gauti reikalingą sertifikatą, geriausia kreiptis į šios srities profesionalus, kurie greitai ir kokybiškai atlieka vertinimą bei turi tam reikalingus leidimus. Atvykti į namą, jie įvertins ne tik tai, kokios medžiagos naudotos namo statyboje, bet ir atliks analizę, kurios metu bus nustatyta, kur yra didžiausia šilumos pralaidumas, kokiose vietose susidaro šilumos tiltai. Tuomet nustatomas namo energetinis efektyvumas ir jam priskiriama atitinkama klasė. Svarbu žinoti, kad suteiktas sertifikatas nėra amžinas. Jo galiojimo trukmė siekia dešimt metų, o praėjus šiam laikui privalu atnaujinti sertifikatą per naujo įvertinus pastato energetinį efektyvumą.
Kaip pagerinti pastato energetinį efektyvumą?
Labai dažnai pasitaiko, kad būtent senos statybos namų energetinis efektyvumas yra mažas. Todėl jų šildymui savininkai išleidžia daug pinigų. Tam, kad namas būtų ekonomiškesnis ir labiau taupytų energiją, galima pritaikyti įvairius sprendimus. Pavyzdžiui, įvertinus silpniausias pastato vietas, galima atlikti šilumos tiltų izoliaciją. Taip pat galima papildomai apšiltinti tam tikras pastato vietas, kad šilumos praradimas būtų kuo mažesnis. Namuose įrengus papildomus sprendimus, kurie padėtų išnaudoti atsinaujinančius išteklius, tokius kaip saulės energija, taip pat būtų galima padidinti pastato energetinį efektyvumą. Tai reiškia, kad jeigu Jūsų namo energetinis efektyvumas yra mažas, tai nebūtinai bus visada. Galima pritaikyti sprendinius, kurie padės pagerinti situaciją ir taip pat sudarytų galimybę gauti aukštesnės energetinio efektyvumo klasės sertifikatą.